Prevádzková a skladovacia teplota zásadne ovplyvňuje životnosť batérie. Všetkým batériám bez rozdielu nevyhovujú ani príliš nízke, ani príliš vysoké teploty.
Teplota pri skladovaní
Odporúčaná teplota skladovania olovených batérií je medzi 5 – 15 °C, v prípade lítiových batérií 10 – 25 °C. Gélovým batériám najlepšie vyhovuje teplota skladovania okolo 20 °C. Pri teplote pod bodom mrazu by sa batérie nemali skladovať, a to bez ohľadu na technológiu.
Teplota pri nabíjaní
Dôležitá je tiež teplota akumulátora pri nabíjaní; nesmie prekročiť 40°C. Akonáhle teplota tejto hodnoty dosiahne, je potrebné nabíjanie prerušiť a prípadne zaistiť účinné chladenie. Keď teplota akumulátora dosiahne 25°C, je možné v nabíjaní pokračovať.
Teplota pri používaní
Pri vysokých teplotách dochádza k vyššej úrovni degradácie batérie, a tiež k vyššiemu samovybíjaniu; od určitej teploty (cca 25 °C - záleží na technológii batérie), pri zvýšení teploty o 10 °C, samovybíjanie je približne dvojnásobné. Prevažná väčšina batérií spoľahlivo pracuje pri teplotách 15 – 35 °C. Pri vyšších teplotách je odporúčané zaistiť, predovšetkým u lítiových batérií, dostatočne účinné chladenie. Pokiaľ teplota dosiahne 50 °C a viac, batérie by sa už nemali vôbec používať.
Štartovanie a vplyv na životnosť autobatérie
Keď štartujete vozidlo pri mraze, na autobatériu sú kladené oveľa vyššie energetické nároky. Zároveň výrazne klesá napätie akumulátora. Veľmi dôležité je mať v poriadku elektrické komponenty vozidla, najmä štartér, alternátor, všetku elektroniku (čidlá, snímače, diely zapaľovania), ale aj napr. ukostrenie motora. Všetky tieto súčasti, pokiaľ sú poškodené, spôsobujú dlhšie štarty, a tým dochádza k rýchlejšiemu vybíjaniu batérie a skráteniu jej životnosti.
Životnosť batérií neovplyvňuje iba teplota pri skladovaní, nabíjaní a používaní. Ovplyvniť správne fungovanie a životnosť môžete tiež vhodným používaním, častým nabíjaním pomocou vhodnej nabíjačky, skrátka tým, ako sa budete o batériu starať. V tomto prípade závisí od toho, či máte trakčnú batériu, autobatériu alebo motobatériu.
Čo ešte ovplyvňuje životnosť trakčných batérií
Spôsob a hĺbka vybíjania
Trakčné batérie sú konštrukčne riešené tak, aby mohli byť cyklicky vybíjané a následne nabíjané. Záleží na tom, do akej hĺbky vybitia D.O.D. (= depth od discharge) budete tieto batérie vybíjať. Životnosť prevažnej väčšiny batérií je uvádzaná pri hĺbke vybitia do 50% D.O.D. Keď budete trakčnú batériu vybíjať do väčšej hĺbky, životnosť sa zníži.
Frekvencia a spôsob nabíjania
Včasné a optimálne nabíjanie trakčných batérií je pre životnosť úplne zásadné. Trakčné batérie olovené je odporúčané nabíjať do kapacity 100%, zatiaľ čo trakčné batérie lítiové do 80-90%.
Batéria sa odporúča nabíjať prúdom, ktorý zodpovedá približne 10% kapacity batérie.
Príklad: batériu 100 Ah je vhodné nabíjať prúdom približne 10A.
Samozrejme záleží aj na použitej nabíjačke. Akumulátory s technológiou AGM aj lítiové, je nutné nabíjať nabíjačkou na to určenou.
Dĺžka zotrvania v stave nabitia a vybitia
Akonáhle trakčná olovená batéria dosiahne hĺbku vybitia 50% (D.O.D.), mala by sa ihneď dobiť, aby sa neskracovala jej životnosť. Lítiové batérie môžu byť vybíjané do oveľa vyššej hĺbky vybitia (odporúča sa 20%). Akumulátory by nemali zotrvať vybité dlhšiu dobu, pred uskladnením by sa mali dobiť a pravidelne (minimálne 1x za mesiac) by ste mali kontrolovať stav nabitia a podľa potreby ich prípadne dobiť.
Kvalita a typ batérie (technológia)
Batérie EFB a AGM sú viac odolné proti sulfatácii a majú dlhšiu životnosť. Ešte lepšie sú na tom batérie lítiové, najmä ak majú BMS (battery management system); aj keď sú drahšie, pri správnom používaní môžu mať životnosť násobne vyššiu a môžu byť vybíjané do vyššej hĺbky vybitia.
Pokiaľ sa jedná o autobatériu, je tiež veľmi dôležité sa o ňu dobre starať a pravidelne ju dobíjať.
Vedeli ste, že prevažná väčšina problémov s naštartovaním vozidla je spôsobená zlou autobatériou?
Ďalšie problémy spôsobuje zlý štartér, poškodená elektronika vozidla alebo ukostrenie motora, porucha imobilizéra, nedostatok paliva, alebo nedostatočné dobíjanie (alternátor, regulátor napätia) atď.
Ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú životnosť autobatérie
- Jazdy na krátku vzdialenosť
- Jazda, ktorá je prerušovaná (najmä pri vozidlách so systémom START-STOP)
- Časté posúvanie v kolónach so zapnutým systémom START-STOP
- Po vypnutí motora – ponechané zapnuté spotrebiče
- Časté štartovanie pri nízkych teplotách
- Údržba – občasná kontrola, pravidelné nabíjanie batérie predlžuje životnosť
- Hladina elektrolytu (u olovených kyselinových WET-zaplavených batérií)
- Nesprávne vybraná batéria do vozidla – napr. z hľadiska kapacity (Ah), technológie (pre vozidlá so systémom START-STOP musí byť AGM alebo EFB batéria).
- Zle fungujúce dobíjanie (alternátor, regulátor napätia alternátora, nekvalitná kabeláž, atď).
- Zlá kvalita ostatných elektrických / elektronických komponentov vo vozidle (korózia, zlý kontakt, iné poškodenie)
Napak, životnosť autobatérie predĺži najmä pravidelná kontrola jej stavu a dobíjania, jazdy minimálne 1x za týždeň (aspoň 50km), pravidelná kontrola a servis elektrických komponentov vozidla (štartér, alternátor atď.). Je tiež odporúčané občas očistiť a nakonzervovať svorky pólov batérie, aby sa na nich nevytvorila korózia.
A ako predĺžiť životnosť motobatérií?
Vzhľadom na to, že motorky väčšinou v zime nejazdia a nie sú teda nabíjané pri jazde, prechádzajú procesom samovybíjania. Dôležité je, aby nedošlo k úplnému vybitiu motobatérie, k tomu môže dôjsť aj v priebehu niekoľkých dní. Najdôležitejšie je motobatériu pred zimnou sezónou nabiť pomocou nabíjačky určenej pre motocykle a potom ju pravidelne dobíjať aspoň 1x mesačne.
Niektoré faktory, ktoré skracujú životnosť autobatérie, platia aj pre motobatérie, napríklad jazdy na krátku vzdialenosť, zanedbaná údržba, zlá kvalita elektrických/elektronických komponentov, nízka hladina elektrolytu (u WET-zaplavených údržbových batérií), atď.
Čo povedať na záver?
Najdôležitejšie zo všetkého je vybrať si na určitý účel správnu batériu. Pokiaľ sa o ňu budete starať, bude Vám slúžiť tak, ako má. Stačí ju dobre uskladniť, keď sa nepoužíva, pravidelne dobíjať a kontrolovať jej stav a tiež ju správne používať. Tak môžete ušetriť nielen peniaze, ale aj vaše starosti av neposlednom rade životné prostredie.