Vážení zákazníci, dovoľujeme si Vás upozorniť, že posledný deň expedície v roku 2024 je 19. 12. 2024. Po sviatkoch začne náš sklad expedovat 6. januára 2025.

Ako sa postarať o solárne panely v zime

Ako sa postarať o solárne panely v zime; ako sa správajú v zime batérie pre solárne panely a ako optimalizovať ich výkon?

Zima sa veľmi rýchlo blíži. Môžu solárne panely vyrábať elektrinu aj v zime, keď je málo slnka a krátke dni? Áno, môžu, a dokonca majú solárne panely väčšiu efektivitu. Je to dané tým, že pri vysokých teplotách v letnom období účinnosť solárneho panelu klesá. Ale v zime je v našich podmienkach menej slnka, ktoré je navyše veľmi nízko, a preto solárne panely v zimnom období dosahujú v priemere približne 20 % výkonu. Je to výrazne menej ako v lete, ale výkon je možné zvýšiť. Celkom určite nie je potrebné solárne panely v zime zakrývať alebo odpájať. Aj v tomto období môžu byť slnečné dni a bola by škoda ich nevyužiť na výrobu elektriny. Panely dokážu vyrobiť elektrinu, aj keď slnko nesvieti, svetlo je rozptýlené, ale aj za nepriaznivého počasia; výkon klesá, ale elektrina je vyrábaná.

Je možné dosiahnuť vyšší výkon solárneho panelu v zime?

Áno, efektivitu solárneho panelu v zime je určite možné zvýšiť a pomôcť Vám k tomu môžu nasledujúce rady:

Vhodná orientácia a sklon solárnych panelov
Oboje má veľký vplyv na výrobu elektriny. Aby solárne panely vyrábali viac elektriny v zimnom období, je nutné zvoliť správnu orientáciu k svetovým stranám (v našich podmienkach ideálne na juh) a tiež sklon panelu (mal by byť aspoň 15°, ideálne okolo 30°). Dajte pozor aj na umiestnenie solárnych panelov – aby v zime neboli v tieni vďaka budovám, stromom alebo iným prekážkam.

Odstránenie nečistôt, snehu, lístia
Viac dažďových zrážok, padajúce lístie alebo sneh a námraza. Podľa niektorých technických štúdií môžu nečistoty znížiť dlhodobý výkon solárnej zostavy až o 14 %, preto sa oplatí ich včas odstrániť.

Určite sa ale neoplatí odstraňovať vodu, sneh a námrazu za každú cenu, aby nedošlo k poškodeniu a poškriabaniu povrchu solárneho panelu. Keď má solárny panel sklon 30 stupňov, dažďová voda stečie bez problému sama. Výhodou panelov je aj to, že sa aj v zime trochu zahrievajú. Pokiaľ na solárne panely napadne väčšie množstvo snehu, je vhodné ho opatrne odstrániť najlepšie pomocou stierky; avšak ak na ňom trochu snehu zostane, nevadí to. Určite neodstraňujte námrazu, v tomto prípade môže ľahko dôjsť k poškodeniu povrchu solárneho panelu.

Nástroje a prostriedky vhodné na čistenie solárnych panelov:

  • Mäkká stierka, ideálne s gumovým povrchom (aj na odstránenie snehu, prípadne vody)
  • Teleskopický zmeták s jemnými štetinami (na odstránenie snehu, prípadne lístia a nečistôt)
  • Mäkká mokrá handrička - „švédska utierka“, jemná špongia, mop (pre odstránenie drobných nečistôt)
  • Vysávač alebo fukár na lístie
  • Čistá (ideálne destilovaná) voda
  • Kvalitný (certifikovaný) čistiaci prostriedok pre solárne panely

Na čistenie solárnych panelov sa nesmie použiť žiadny abrazívny prostriedok (so schopnosťou brúsiť povrch), kovový predmet, agresívny čistiaci prostriedok, drôtenka alebo čistiaca huba s hrubým povrchom. Pri čistení sa nesmie na panely príliš tlačiť. Nesmie sa používať ani teplá, ani príliš studená voda.

Poznámka:

Pri čistení solárnych panelov vodou je potrebné dodržiavať prísne bezpečnostné opatrenia. V ideálnom prípade je vhodné solárny systém na dobu čistenia odpojiť. Voda nesmie prísť do kontaktu s poškodenou izoláciou, poškodenými solárnymi káblami alebo konektormi. Hrozí nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom.

Inštalácia solárnych panelov FULL SCREEN

Výhodu majú solárne panely FULL SCREEN, pri týchto paneloch na okrajoch nezostáva voda. Preto sú oveľa skôr suché po celom povrchu.

Ochrana solárnych panelov
Je možné solárne panely ochrániť? Áno, čiastočne je to možné. Existujú prípravky s hybridnou alebo nanotechnológiou, ktoré odpudzujú vodu alebo aj nečistoty. Pred použitím každého prípravku je potrebné solárne panely opatrne očistiť a odmastiť, na čo môžete zakúpiť chemické prípravky priamo na čistenie solárnych panelov. Avšak je potrebné si dobre vybrať a použiť kvalitné prípravky s certifikáciou. Niektoré nástreky s nanotechnológiou vydržia aj niekoľko rokov. Vďaka tejto povrchovej úprave sú solárne panely menej znečistené, rýchlejšie suché po daždi, predtým sa na nich roztopí sneh a tiež sú odolnejšie proti námraze.

Niektorí výrobcovia solárnych panelov dokonca odporúčajú odborné čistenie solárnych panelov až 2x do roka.

Stavebné firmy taktiež odporúčajú umiestnenie snehových zábran pod solárne panely. Aby sa znížilo riziko poškodenia majetku alebo aby nedošlo k úrazu, ktorý by spôsobil pád snehu alebo ľadu zo solárnych panelov.

Je možné optimalizovať výkon batérií solárneho systému v zime?

Batéria je veľmi dôležitý komponent solárneho systému a jej potreba sa prejaví najmä v zime, kedy má batéria pre fotovoltaiku oveľa ťažší život. Keď je málo slnečného svitu, batéria sa nenabíja naplno tak ako v lete, a preto potrebuje trochu viac starostlivosti.

Počas zimy sa odporúča:

Nastavenie % nabitia batérie
Pre zimné obdobie je vhodné nastaviť najnižšie % nabitia batérie fotovoltaickej elektrárne na 30-40%. Nie je doporučené v zime vybíjať batérie pod 20% kapacity.

Nabíjanie batérie do plnej kapacity
Je doporučené nabíjanie 1x za 14 dní až do 100% kapacity batérie. Vďaka tomu výrazne predĺžite životnosť batérie.

Uskladnenie batérie
Všeobecne batériám škodia vysoké, ale aj veľmi nízke teploty. Ak je to možné, batéria by mala byť uskladnená pri teplote 5-20 °C. uskladnenú, a už vôbec nie ju nabíjať.

Regulácia odberu prúdu z lítiovej batérie
Pokiaľ je spotreba elektrickej energie v zime príliš vysoká, a solárny systém vyrába elektriny relatívne málo, je možné lítiové batérie nabiť (je doporučené na 80-90%) a následne ich na nejakú dobu úplne odstaviť A odoberať elektrinu iba zo solárnych panelov alebo z verejnej siete. V prípade výpadku prúdu z verejnej siete, batériu budete mať nabitú a je možné ju pripojiť. Nevýhodou tohto riešenia je fakt, že batéria nebude slúžiť ako záložný zdroj, ktorý sa automaticky pripojí.

Po zimnom období odporúčame:

  • Skontrolovať celkový stav elektroinštalácie solárnych panelov, či nie sú poškodené káble a/alebo konektory MC4, izoláciu káblov, alebo dokonca nedošlo k prerušeniu prepojenia
  • Skontrolovať solárne panely – či nie sú poškodené alebo rozbité
  • Vykonať kontrolu stavu a elektroinštalácie batérií
  • Skontrolovať ostatné prvky solárneho systému a ich kabeláž – meniče napätia, solárne regulátory a iné obvodové prvky
  • Po zime vykonať čistenie solárnych panelov od nečistôt, aby na jar av lete mohli panely dosahovať maximálny výkon; na jar, po znečistení od prachu a peľu je vhodné čistenie opakovať
  • Solárne panely aj batérie pre solárny systém nie je potrebné v zime vyraďovať z prevádzky Aj v zimnom období môžu tieto komponenty fotovoltaického systému dobre fungovať, avšak je potrebné sa o ne starať, aby boli výkonnejšie, efektívnejšie a mali dlhšiu životnosť. Vám k tomu mali pomôcť.